Yandaş işadamı, tarihi koruda kazı izni istedi

Ana Sayfa » Basından » Yandaş işadamı, tarihi koruda kazı izni istedi

huseyin_avi_pasa_korusuAKP’ye yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz, İstanbul Boğazı manzaralı Hüseyin  Avni Paşa Korusu ve Köşkü’nü ‘0’ liraya aldı. Satış işleminden sonra köşk yandı.  Cengiz şimdi yanan tarihi köşkün yerine yeni bina yapmak için hazırlığa başladı.

Sözcü‘den Özlem Güvemli’nin haberine göre; İstanbul’un tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü ve Korusu inşaat alanına dönecek!.. Fethi Paşa Korusu içindeki 81 bin 511 metrekarelik Hüseyin Avni Paşa Köşkü, 2002 yılında “Yıkılmadan korunması gereken 1. sınıf kültür varlığı” olarak tescillendi.

SIFIR LİRAYA SATIN ALMIŞTI

Koru ve köşk, 2009’da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarıldı. Köşkü, internete düşen 17-25 Aralık tapelerinde ‘milletin a… koyacağız’ dediği öne sürülen Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz satın aldı.

İZİN ÇIKMADI VE YANDI

8 Mart 2013 tarihli tapu kaydında korunun ve köşkün satış bedeli “0” TL olarak yer aldı. Konu gündeme gelince Cengiz İnşaat koru içindeki tarihi köşkü restore ederek kullanıma açmayı planladığını açıkladı. Restorasyon için de 6 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu. Şirket restorasyon için izin aldığını açıkladı ancak kurul, 23 Haziran 2014 tarihli kararında projenin yerinde inceleme yapılmasından sonra değerlendirilebileceğine karar verdi. Karardan 5 gün sonra 28 Haziran’da köşk yanarak kül oldu.

1 YIL SONRA İNŞAAT

Köşkün olduğu alanda 2015’te iş makinelerinin çalışmaya başladığı, inşaat yapıldığı iddiaları gündeme geldi. İddialarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam 5 Ağustos 2015’te suç duyurusunda bulundu. Koru içindeki tescilli ağaçların kesildiği, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi olan tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü ve bahçesinde iş makinesiyle çalışmanın yasak olduğu vurgulandı.

İstanbul Valiliği, şikayetçi olunan Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri hakkında ön inceleme yaparak 22 Ekim 2015’te soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi.

JET HIZIYLA GÜNDEMDE

Cengiz İnşaat da kamuoyu tepkisi üzerine yapamadığı inşaat çalışması için 23 Aralık 2015’te 6 Numaralı Koruma Kurulu’na başvurdu. Kurul, şirketin koru içinde “makineli kazı” yapma talebini ocak ayında gündemine aldı. Başvuru bugün değerlendirilecek.
Koruya lüks villa yapacaklar iddiası

CHP’li Hüseyin Sağ “Adım adım bir proje hazırlanmış tüm ayakları oturtuluyor. Hangi kurumdan ne izin istiyorsa alabiliyor. İzinsiz olarak yapamadığını şimdi izin alarak yapmaya çalışıyor” dedi. Bu durum, şüpheli şekilde yanan köşkün yerine Mehmet Cengiz’in lüks villalar yapmak istediği iddiasını hatırlattı.

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

                 Sözcü Gazetesi / Özlem Güvenli

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/468151/Yandas_isadami__tarihi_koruda_kazi_izni_istedi.html

http://www.sozcu.com.tr/2016/emlak/yandas-isadami-tarihi-koruda-kazi-izni-istedi-1052290/

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI

KEMAL KILIÇDAROĞLU
  • kantürk kurşunmerhaba hakkı bey ; Büyükçekmece de oturuyorum .. metrobüs eğer silivriye kadar devam edecek ise ... tüyapın oradan ak merkeze kadar viyadük ile devam etmesi ve oradan da tercihli yol ile devam etmesi .. yine eğer yol ile sorunlar olursa viyadük il
  • Hasan KarakayaSayın başkanım Sancaktepe de yapmış olduğunuz başarılı çalışmalarla ilçeye kattığınız vizyonu İstanbul içinde yapacağınızdan hiç şüphe yok. Siyasetin bireysel değil toplumsal olduğunu çalışılırsa halkla kuçaklaşılırsa CHP nin neler yapa bileceğini gö
  • Hasan Karademirİstanbul ve CHP için halk için yaptığınız özverili çalışmalardan dolayı İstabullular olarak size minnetarız. İstanbul'da ki hukuksuz uygulamalara her daim sesini yükselten sizi tebrik ederim. Saygılarımla. Hasan Karademir
  • E. BOYRAZHakkı bey sizi çalışkanlığınızdan ötürü kutluyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla
  • Bahattin KARADALHakkı Bey sizi çalışmalarınızdan ve özverinizden dolayı kutluyorum. Bir çok konuda hassasiyet gösterip konuları toplumun gündemine getiriyorsunuz. Sizin gibi meclis üyelerimiz olduğu için gurur duyuyoruz. Saygılarımla. Bahattin KARADAL

FACEBOOKTA BİZ

Yandex.Metrica