Topbaş Hollanda’yı 65 milyon euroya alınan kullanılmayan metrobüsleri iade edcek mi?

Ana Sayfa » Basından » Topbaş Hollanda’yı 65 milyon euroya alınan kullanılmayan metrobüsleri iade edcek mi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanlığı’na

 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 26.Maddesinde yer alan;

  Belediye meclisi, bilgi edinme ve denetim yetkisini faaliyet raporunu değerlendirme, denetim komisyonu, soru, genel görüşme ve gensoru yoluyla kullanır. Meclis üyeleri, meclis başkanlığına önerge vererek belediye işleriyle ilgili konularda sözlü veya yazılı soru sorabilir. Soru, belediye başkanı veya görevlendireceği kişi tarafından sözlü veya yazılı olarak cevaplandırılır.”

 hükmü uyarınca aşağıdaki sorularımızın Belediye Başkanlığı’nca yazılı olarak cevaplandırılması için, gereğini arz ederiz.

Dr. Hakkı Sağlam                                       Hüseyin Sağ                                                                  

Meclis Üyesi                                                      Meclis Üyesi

                        

                              

Yazılı Cevaplandırılmasını İstediğimiz Sorular:

 

Bilindiği üzere AB Üyesi Hollanda Bakanlarımızın ülkelerine girişine izin vermeyerek demokrasi ve evrensel insan haklarının seyahat yapma özgürlüğüne darbe vurmuş olup, bu aynı zamanda kabul edilemez bir durumdur. Bunu şiddetle kınıyoruz.

 Diğer taraftan Hükümet tarafından Hollanda’nın bu tutumuna karşılık verileceği beyan edilmektedir.

 Hatırlanacağı gibi İBB tarafından rekabet ortamı oluşturulmadan adrese teslim ve Hollanda’nın APTS adlı firmasından 2008 yılında Phileas marka tanesi 1.260.000.-Euro’dan (körüklü otobüs fiyatının 4 katı pahalıya) 50 adet  ve toplamda 65 milyon Euro’ya otobüs alındığı ve Beylikdüzü – Zincirlikuyu arasında hizmet vereceği ifade edilmiştir.

 Ancak bizler 2009’dan bu yana bu otobüslerin İstanbul’un fiziki koşulları nedeniyle kullanılmasının mümkün olamayacağı sizler ve kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bu alımın önemli bir otobüs imalatına üssüne sahip ve otobüs  ihracatı yapan Türkiye ekonomisine zarar vereceğini ve Hollanda Ekonomisine katkı ile aracılara para kazandırmanın dışında yarar sağlamayacağı; yurttaşlarımızın ödediği vergilerin bu yolla heba edildiği malumlarınızdır.

 Araçların üzerinde bulunan kapı numaralarının 2 yıl önce değiştirilerek yeni kodlar verildiği ve ayrıca son bir yıldır hizmet vermediği bilinmektedir.

 Diğer taraftan metrobüs yolunda Phileas marka araçlar dışında başka marka araçlar da hizmet vermekte olup;  24 Mart 2015 tarihinde Şirinevler durağında 34 TN 2934 plakalı ve P 1036 kodlu aracın tamamen yandığı, garajda bekleyen aynı marka araçların hayvan barınağı olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Bu kapsamda verdiğimiz 19.04.2016 tarih ve CHP Grup – 2016–34 -04/019  sayılı önergemize ise bugüne kadar cevap verilmemiştir.

 Bugün İstanbul”da ulaşım sorunları başta olmak üzere İBB’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz- 2017 yılının Ocak ve Şubat ayında iki borçlanmaya gidildiğini biliyorsunuz-  ve benzeri hukuk dışı,  yanlış kararlarların büyük katkısı olduğu kuşkusuzdur.                               

Bu kapsamda;

1.   19.04.2016 tarih ve CHP Grup –  2016 –34 – 04 / 019  sayılı önergemize cevap vermeyi düşünüyor musunuz?

2.   Anılan 50 adet Phileas marka araçların servise verilmemesi, kullanılmamasının gerekçesi nedir? Her bir aracın kapı ve plaka numarası belirtilerek kullanılmama gerekçesi ve KM’si nedir?

 3.   Hollanda’nın Ülkemize ve Bakanlarımıza yaptığına karşılık, bu ayıplı araçları Hollanda’ya iade etmeyi düşünüyor musunuz?

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI

KEMAL KILIÇDAROĞLU
  • kantürk kurşunmerhaba hakkı bey ; Büyükçekmece de oturuyorum .. metrobüs eğer silivriye kadar devam edecek ise ... tüyapın oradan ak merkeze kadar viyadük ile devam etmesi ve oradan da tercihli yol ile devam etmesi .. yine eğer yol ile sorunlar olursa viyadük il
  • Hasan KarakayaSayın başkanım Sancaktepe de yapmış olduğunuz başarılı çalışmalarla ilçeye kattığınız vizyonu İstanbul içinde yapacağınızdan hiç şüphe yok. Siyasetin bireysel değil toplumsal olduğunu çalışılırsa halkla kuçaklaşılırsa CHP nin neler yapa bileceğini gö
  • Hasan Karademirİstanbul ve CHP için halk için yaptığınız özverili çalışmalardan dolayı İstabullular olarak size minnetarız. İstanbul'da ki hukuksuz uygulamalara her daim sesini yükselten sizi tebrik ederim. Saygılarımla. Hasan Karademir
  • E. BOYRAZHakkı bey sizi çalışkanlığınızdan ötürü kutluyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla
  • Bahattin KARADALHakkı Bey sizi çalışmalarınızdan ve özverinizden dolayı kutluyorum. Bir çok konuda hassasiyet gösterip konuları toplumun gündemine getiriyorsunuz. Sizin gibi meclis üyelerimiz olduğu için gurur duyuyoruz. Saygılarımla. Bahattin KARADAL

FACEBOOKTA BİZ

Yandex.Metrica