Kullanılmayan metrobüsler için hâlâ harcama yapılıyor

Ana Sayfa » Basından » Kullanılmayan metrobüsler için hâlâ harcama yapılıyor

metrobus222Hollanda’dan alınan Phileas marka metrobüsler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yedek parça ihalesi açtığı ortaya çıktı.

İddialara göre yokuş çıkmakta ve hızlanmakta zorlanan, süspansiyon sisteminde sorun olan ve yol tutuşunda bekleneni veremeyen Phileas’lar artık kullanılmıyor.

Hollanda’dan alınan fakat çıkardığı sorunlar nedeniyle iki yılda hurdaya ayrılan Phileas marka metrobüsler kullanımdan çekildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından alınan toplam 50 adet otobüsün 35 adedi ikinci yılında (2008) seferden kaldırıldı. Son kalanlardan biri ise 24 Mart günü, Şirinevler’de duraktan yolcu aldıktan sonra Avcılar yönüne ilerlerken saatlerce yanıp kullanılamaz hale gelince garaja park edildi. Fakat İBB, kullanılmayan Phileas marka otobüsler için ihale açmaya devam etti.

METROBÜSLERİN GARANTİSİ SÜRÜYOR

İhale ile parça alınan ancak kullanılmayan metrobüslerin garantisinin halen devam ettiğini ifade eden İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi Hakkı Sağlam ise meclise soru önergesi verdi. Sağlam’ın önergesinde, “Phlieas marka araçlar servise verilmediği halde bu araçlar için ihale yapılarak yedek parça ve malzeme alındığı bilinmektedir. Bu durum ciddi israfa yol açmaktadır” ifadesi yer aldı. Sağlam, “Phlieas marka araçlara yıllar itibarıyla (2009-2015 yılları arasında) alınan yedek parça ile satın alınan hizmet tutarları ayrı ayrı ne kadar?” diye sordu.

YOKUŞ ÇIKMAKTA ZORLANIYORDU

Hollanda’dan ithal edilen 50 adet Phileas marka otobüsün teslim alınan 35 adedi ikinci yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından seferden kaldırıldı. İddialara göre yokuş çıkmakta ve hızlanmakta zorlanan, süspansiyon sisteminde sorun olan ve yol tutuşunda bekleneni veremeyen Phileas’lar hatlardaki yerini, kendisinden daha ucuza satın alınan Mercedes marka otobüslere bıraktı.

TANESİ 1.3 MİLYON EURO’YA ALINMIŞTI

İlk partisi 2007 Eylül ayında alınıp İETT’ye teslim edilen otobüslerin sağlam olanları, mart ayına kadar kullanılıyordu. Tanesi 1.3 milyon Euro’ya gelen metrobüsler araç yetmediği dönemlerde ara sıra sahneye çıkıyordu. En son 24 Mart günü Şirinevler’de duraktan yolcu aldıktan sonra Avcılar yönüne ilerleyen metrobüs saatlerce yanıp kullanılamaz hale gelmişti.

Sözcü : Bora ERDİN

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/kullanilmayan-metrobusler-icin-hala-harcama-yapiliyor-998742/

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI

KEMAL KILIÇDAROĞLU
  • kantürk kurşunmerhaba hakkı bey ; Büyükçekmece de oturuyorum .. metrobüs eğer silivriye kadar devam edecek ise ... tüyapın oradan ak merkeze kadar viyadük ile devam etmesi ve oradan da tercihli yol ile devam etmesi .. yine eğer yol ile sorunlar olursa viyadük il
  • Hasan KarakayaSayın başkanım Sancaktepe de yapmış olduğunuz başarılı çalışmalarla ilçeye kattığınız vizyonu İstanbul içinde yapacağınızdan hiç şüphe yok. Siyasetin bireysel değil toplumsal olduğunu çalışılırsa halkla kuçaklaşılırsa CHP nin neler yapa bileceğini gö
  • Hasan Karademirİstanbul ve CHP için halk için yaptığınız özverili çalışmalardan dolayı İstabullular olarak size minnetarız. İstanbul'da ki hukuksuz uygulamalara her daim sesini yükselten sizi tebrik ederim. Saygılarımla. Hasan Karademir
  • E. BOYRAZHakkı bey sizi çalışkanlığınızdan ötürü kutluyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla
  • Bahattin KARADALHakkı Bey sizi çalışmalarınızdan ve özverinizden dolayı kutluyorum. Bir çok konuda hassasiyet gösterip konuları toplumun gündemine getiriyorsunuz. Sizin gibi meclis üyelerimiz olduğu için gurur duyuyoruz. Saygılarımla. Bahattin KARADAL

FACEBOOKTA BİZ

Yandex.Metrica