İstanbullunun cebinden çıkan 210 milyon lira havaya uçtu.

Ana Sayfa » Basından » İstanbullunun cebinden çıkan 210 milyon lira havaya uçtu.

Hollanda’dan adedi 1 milyon 307 bin 950 euro’ya satın alınan Phileas marka 50 otobüs yüzünden zarara uğrayan İETT’nin 16 milyon liralık tazminat talebi iflasla birlikte hayal oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT Genel Müdürlüğü’nün 65 milyon 397 bin 500 euroya (yaklaşık 210 milyon TL) aldığı, geç teslim ve eksik ekipman nedeniyle tazminat davası açtığı 50 otobüsün üreticisi Hollandalı Advanced Public Trasport Systems iflasını açıkladı.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli‘nin haberine göre iflas kararı, İETT’nin Hollandalı firmaya açtığı 16 milyon liralık tazminat davasının görüldüğü İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’ndeki dosyaya 7 Aralık 2015’te ulaştı. İflas kararı ile birlikte mahkemeye başvuran firmanın Türkiye’deki avukatları, vekillik görevlerinin sona erdiğini belirterek bundan sonraki tebligatların şirkete tasfiye memuru olarak atanan avukat J.A Van Ded Meer’e yapılmasını istediler. Yeni gelişme üzerine ara karar alan mahkeme, 14 Temmuz 2016’ya ertelenen duruşmayı, yurt dışı tebligat işlemlerini dikkate alarak 29 Eylül 2016’ya ertelendi. 8 Mart 2016 günü oy birliği ile alınan karar doğrultusunda iflas eden şirkete atanan kayyuma tebligat için işlemler başlatıldı.

İflas kararı Türkiye’ye 1 yıl sonra ulaştı

Dosyaya Hollanda’dan gelen evraka göre Advanced Public Trasport Systems, 24 Kasım 2014’te iflasını açıkladı. İflas işlemine bakan Oost Brant Mahkemesi, firmanın artık ödeme yapamama durumunda bulunduğunu belirterek kayyum ataması yaptı. İflas kararı Türkiye’deki dava dosyasına bir yıl sonra yani 2015 yılının Aralık ayında ulaştı.

“İETT hakkında suç duyurusunda bulunacağız”

Açılan davaların şikayetçisi CHP’li Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, “İETT hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Alacaklarını tahsil edemediler, teminat mektubunu paraya çeviremeden adamlar iflas bayrağını çekti. Tazminat davası da gitti. Biz bu konuda çok uyardık, itiraz ettik kimse dikkate almadı. Çamur atmadığımız, haklı olduğumuz kanıtlanmış oldu. Topbaş’ın sorumlu olduğunu defalarca dile getirdik. Sorumluluğundan kaçamaz” dedi.

Topbaş hakkında açılan dava Yargıtay’da

Metrobüs alımı sırasında Capa City firmasının şartlarının daha iyi olmasına rağmen Phileas otobüslerini tercih ederek belediyeyi zarara uğrattığı gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında da dava açılmıştı. Topbaş ve 20 sanık hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan ve beraatle sonuçlanan dava şu an Yargıtay aşamasında.

Garajda bekliyordu

Hollanda’dan adedi 4 milyon liraya alınan Phileas marka 50 otobüs, İstanbul’un yol koşullarına uyum sağlayamayıp sık sık arızalandığı için arada sırada sefere çıkıyordu. Otobüslerden biri geçen yıl Şirinevler durağında yanmıştı. Yangından sonra otobüsler tamamen seferden kaldırılmıştı.

12592530_10154074656858537_7170178566624720100_n

http://www.cnnturk.com/turkiye/hic-sefere-cikmayan-metrobuslerin-ureticisi-iflas-etti

Kaynak  : Sözcü Gazetesi

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI

KEMAL KILIÇDAROĞLU
  • kantürk kurşunmerhaba hakkı bey ; Büyükçekmece de oturuyorum .. metrobüs eğer silivriye kadar devam edecek ise ... tüyapın oradan ak merkeze kadar viyadük ile devam etmesi ve oradan da tercihli yol ile devam etmesi .. yine eğer yol ile sorunlar olursa viyadük il
  • Hasan KarakayaSayın başkanım Sancaktepe de yapmış olduğunuz başarılı çalışmalarla ilçeye kattığınız vizyonu İstanbul içinde yapacağınızdan hiç şüphe yok. Siyasetin bireysel değil toplumsal olduğunu çalışılırsa halkla kuçaklaşılırsa CHP nin neler yapa bileceğini gö
  • Hasan Karademirİstanbul ve CHP için halk için yaptığınız özverili çalışmalardan dolayı İstabullular olarak size minnetarız. İstanbul'da ki hukuksuz uygulamalara her daim sesini yükselten sizi tebrik ederim. Saygılarımla. Hasan Karademir
  • E. BOYRAZHakkı bey sizi çalışkanlığınızdan ötürü kutluyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla
  • Bahattin KARADALHakkı Bey sizi çalışmalarınızdan ve özverinizden dolayı kutluyorum. Bir çok konuda hassasiyet gösterip konuları toplumun gündemine getiriyorsunuz. Sizin gibi meclis üyelerimiz olduğu için gurur duyuyoruz. Saygılarımla. Bahattin KARADAL

FACEBOOKTA BİZ

Yandex.Metrica